30 april 2008
24 april 2008
14 april 2008
11 april 2008
08 april 2008
Mini- och dragspelsalbum
Jag har ju börjat nosa på scrapbookingen. Istället för att köpa stora dyra album och drabbas av förlamande prestationsångest, tänkte jag spara på både pengar och blod, svett och tårar genom att börja med att göra små minialbum. Igår kollade jag upp lite olika beskrivningar och idag testade jag att göra två. De blev helt ok. Men lite prestationsångest fick jag allt i alla fall - hur ska jag kunna göra dem lika fina som dem jag sett på nätet och gillar?
Etiketter:
papper,
scrapbooking
06 april 2008
Dockorna igen
När den senaste dockan fick sitt ansikte passade jag på att göra klart och bättre på de andras ansikten också. Det var främst ögonen som inte var riktigt färdiga.
Dotterns gamla docka. Hon är väl lekt med nu och filttyget, som inte är det bästa, men det bästa jag kunde hitta, börjar se lite tufsigt ut. Ögonen hade hunnit bli lite slitna också, så de fick mer färg.
Nu måste jag bara skaffa mer fluff, så kan jag sen göra klart de andra tre som ligger och väntar. Det är ett roligt pyssel. :o)
(Det här inlägget är något så ovanligt som HELT skrivet på datorn. Det är nog det enda i hela bloggen.)
05 april 2008
04 april 2008
02 april 2008
Mer papper
Titta vad som kom med posten! Mums! Fina papper. Fina färger. :-) Att beställa saker är ibland roligare är att köpa i affär. Med lite lagom dåligt minne kan det bli lite: "Till mig? Men oj vad snällt!!" Att det sen var jag själv som var så givmild och omtänksam, och inte någon helt annan, behöver ju inte vara dåligt. ;-)
Etiketter:
papper,
scrapbooking,
shoppat
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)